Cena investičního zlata

V 18. století byla cena zlata zafixována na 84 šilincích a půl pence za trojskou unci. Na konci 18. století v Americe zlato sloužilo pro směnu s dolarem – odsouhlasen zlatý standard při ceně 19,30 dolaru za jednu trojskou unci. Po objevení zlata v Severní Karolíně na přelomu 18. a 19. století nastalo období tzv. zlaté horečky, která pokračovala až do konce 19. století také na Klondiku. Klondike se nachází ve státě Yukon na severozápadě Kanady. Ve 20. století, několik let po skončení první světové války je investiční zlato v roce 1934 v USA směnitelné na dolar za cenu 35 USD za trojskou unci.

Důležitým milníkem v historii zlata byl rok 1945, kdy po skončení Druhé světové války vstoupil v platnost takzvaný Brettonwoodský měnový systém. Brettonwoodský systém je finanční dohoda mezi 44 zeměmi v čele s vítěznými mocnostmi USA a Velkou Británií. Tento měnový systém dal vzniknout mezinárodnímu měnovému fondu a světové bance, které dohlížely a staraly se o dodržování systému členskými zeměmi. Jádrem tohoto měnového systému je povinnost členských zemí udržovat “fluktuaci svých směnných kurzů v rozpětí jednoho procenta kolem pari hodnoty vyjádřené v amerických dolarech.” a používat americký dolar jako takzvanou rezervní měnu. Všechny vydávané americké dolary měly být kryty zlatem drženým v rezervách americké centrální banky (FEDu). Konverze dolarů na zlato byla podle Brettonwoodské dohody plněna pouze americkou centrální bankou, která svou povinnost v roce 1971 nesplnila po požadavku Francie a Velké Británie na konverzi jejich dolarových rezerv na zlato. Zrušením Brettonwoodského měnového systému americkým prezidentem a hlavně zrušením regulace světových cen zlato/měna došlo k prudkému růstu ceny zlata o desítky procent. Z 35 dolarů za unci v roce 1971 zlato zvýšilo svou cenu na 159 dolarů za unci v roce 1974.

Po útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA je posílena hodnota zlata jako jisté investice na rozdíl od amerického dolaru a jiných měn. V roce 2008 až 2011 se americká finanční krize promítla do celého světa a v souvislosti s tím se cena zlata vyšplhala až na rekordních 1912 dolarů za unci v roce 2011.

Comments are closed.