Formy investičního zlata

Zlato se z přírody získává například ve formě prachu, písku, valounů a nebo jiných nepravidelných tvarů ze zlaté žíly. Pro potřebu využití zlata jako investičního předmětu je nejprve potřeba zajistit jeho požadovanou ryzost a odlití do požadované formy. Z hlediska forem investičního zlata jsou k dispozici zejména Investiční zlaté mince, pamětní zlaté mince a klasické investiční zlaté slitky / cihly / bullion.

Investiční zlaté mince jsou jednou z forem, kterou investiční zlato může získat. Mince mohou být buď sběratelské – pamětní, tedy unikátní ve velmi omezeném množství. A nebo investiční zlaté mince světově uznávané, ražené a prodávané ve vyšších množstvích. Mince sběratelské, které vydává Česká národní banka mají obvykle mnohem vyšší cenu než cena zlata v nich obsažená. Z toho důvodu je výhodnější pro investiční účely zvolit světově uznávané mince vyráběné ve větších množstvích a nebo využít klasické zlaté slitky, místo mincí.

Investiční zlaté slitky jsou k dispozici v malých množstvích – například 10 gramový slitek až 1 kg slitek. U zlatého slitku je vždy uváděna jeho ryzost. Například 999/1000 – 24 karátů. Zlaté slitky a mince je možné koupit u mnoha prodejců v České republice. Někteří prodejci umožňují i zpětný nákup certifikovaných slitků a mincí. V České republice je kupované investiční zlato ze zákona osvobozeno od daně přidané hodnoty.

Comments are closed.