Proč lidé investují do zlata?

Díky svým výjimečným vlastnostem je zlato zpracováváno průmyslem šperkařským k výrobě trvanlivých a na pohled krásných klenotů. Využití nachází zlato i ve zdravotnictví a v dalších průmyslových odvětví. Významnou část spotřeby zlata tvoří i investiční trh. Investiční zlato ve formě zlatých mincízlatých slitků je velmi oblíbeným investičním artiklem. Poptávka po zlatě by tedy teoreticky měla trvat dále do budoucnosti.

Možnosti obchodování se zlatem jsou velmi široké, nabízí je burza, brokerské společnosti, banky. Takto lze nakoupit zlato velmi snadno, ale má to jednu zásadní nevýhodu – zlato fyzicky nevlastníte. „V ruce“ máte jen papírové výpisy o vlastnictví zlata. Naproti tomu nákupem investičního zlata získáte zlato pod svou plnou kontrolu a vlastníte ho v jeho fyzické podobě. To má své nesporné výhody. U solidních obchodníků nakoupíte investiční zlato už od 2% nad burzovní cenou.

Vedle investice do zlata mohou obchodníci investovat do jednotlivých světových měn, komodit jako je například káva, kukuřice, ropa a podobně. Na rozdíl od světových měn a komodit jako je kukuřice skutečná cena zlata nezávisí na počasí. V případě hrozící a začínající ekonomické krize mohou obchodníci prodávat například své koruny, dolary v obavě z inflace – znehodnocení měny. Naproti tomu za danou měnu nakoupí například zlato, považované za uchovatele hodnoty.

Důvodem, proč lidé investují do zlata je možná jeho skutečná hodnota, ne hodnota tržní. Může se stát, že tržní hodnota zlata bude stanovena napevno, například jako se to stalo při účinnosti Brettonwoodského měnového systému ve dvacátém století. Tržní cena zlata může také prudce stoupat a klesat právě v reakci na stabilitu ekonomik různých Zemí, při nedůvěře v ekonomiku jsme svědky toho, že investoři kupují zlato a prodávají měnu.

Comments are closed.