Využití zlata

Díky svým výjimečným vlastnostem je zlato využíváno k nejrůznějším účelům. Důležitou vlastností zlata je například tvrdost a odolnost. Je to kov, barvou podobný žluté barvě, který nepodléhá korozi a díky tomu bývá používán například v průmyslu, kde je využíváno této jeho vlastnosti. Bylo zjištěno a ověřeno, že zlato je rozpustné pouze ve směsi kyseliny dusičné a kyseliny chlorovodíkové. Kvůli této odolnosti bývá zlata využito při výrobě nejrůznějších součástek přístrojů a zařízení. Pro zajímavost poptávka technického průmyslu po zlatě byla v roce 2009 asi 11% celkové poptávky.

Díky výjimečné lesklé žlutavé barvě se zlato zase používá k výrobě klenotů. Zlaté klenoty nevynikají pouze pěkným vzhledem ale i svou peněžní hodnotou. Jelikož je zlata na světe omezené množství a bývá využíváno k nejrůznějším technickým i okrasným účelům, znamená to, že po zlatu bude i do budoucna pravděpodobně poptávka. Šperky, medaile a především investiční zlato si tedy udržují více méně svou hodnotu a nebo se jejich hodnota může i zvyšovat. Poptávka po zlatě v případě klenotnického průmyslu byla v roce 2009 asi 50% celkové poptávky po zlatě.

Kromě využití zlata k technickým účelům a k výrobě klenotů se zlato využívalo a také využívá jako něco, do čeho je možné investovat a co si dlouhodobě udržuje svou hodnotu. Zlato je tedy známým investičním artiklem, se kterým může obchodovat každý. Některé vlády, jako například Čína a Rusko udržují část svých finančních rezerv právě ve zlatě.

V historii se zlato využívalo dokonce jako oběživo – tedy platidlo. Například Anglie zavedla měnový systém založený na zlatě a stříbře ve 14. století. Tento systém byl později zrušen a nahrazen jiným měnovým systémem. Vzhledem k dnešní ceně zlata za unci však by bylo asi těžko realizovatelné placení všeho přímo hotově ve zlatě.

Comments are closed.